topmenu topmenu topmenu topmenu
 
Oferta badań
 
Programy badawcze
FAQ


 
Newsletter
DODAJ
 
 

 
Szybki kontakt
WYŚLIJ
 
NASZ ADRES:
ATON-HT S.A.
ul. Na Grobli 6
50-421 Wrocław
tel. + 48 71 70 711 82
 
 
Odpady medyczne
A. A. A.


1. Wstęp teoretyczny.


Odpady medyczne, powstają w wyniku szeroko rozumianego lecznictwa. Ich źródłem są jednostki zajmujące się udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i eksperymentów związanych z medycyną. Są to przede wszystkim szpitale, sanatoria, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, uzdrowiska, ośrodki leczenia odwykowego, hospicja, przychodnie, poradnie, ośrodki zdrowia. Należą do nich także ośrodki weterynaryjne, zakłady badawcze i różnego rodzaju laboratoria (np. analityczne) oraz zakłady farmakologiczne, apteki, a także gospodarstwa domowe.

 


2. Cel projektu.


Celem projektu jest wdrożenie skutecznej i innowacyjnej metody unieszkodliwiania odpadów medycznych. Całościowa metoda obejmuje utylizację odpadów poprzez proces atonizacji (redukcji materii organicznej i uwalnianie gazów poprocesowych a następnie ich oczyszczaniu). Produkt stały oraz utlenione gazy nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego.
Proces utylizacji odpadów medycznych odbywa się w specjalnie skonstruowanym urządzeniu mieszczącym się w standardowym kontenerze 20-stostopowym. Zasadniczy proces rozpoczyna się od aplikacji odpadu do komory zasypowej. Odpad kierowany jest do układu transporterem mechanicznym bądź jest aplikowany ręcznie. Obsługa urządzenia traci całkowity kontakt z odpadem na czas trwania procesu. Z komory zasypowej odpad trafia do bloku wstępnego przygotowania materiału i następnie jest kierowany do komory atonizacji. Proces prowadzony jest w ściśle określonej temperaturze, w niedoborze tlenu (brak czynnika utleniającego blokuje możliwość zainicjowania procesu spalania) i w podciśnieniu. W drugim etapie prowadzony jest proces oczyszczania gazów w wysokiej temperaturze, przy udziale dozowanego powietrza oraz w kontakcie z pseudokatalitycznym złożem ceramicznym.
W wyniku procesu w urządzeniu ATON BW-M pozostaje około kilku do kilkunastu procent (w zależności od morfologii odpadu) materiału zredukowanego do formy węglowo-mineralnej zwanej ATONIZATEM. W założeniu zawartość całkowitego węgla organicznego (C-org) dla odpadów niebezpiecznych nie przekracza poziomu 5% masowych.

 


3. Zakres badań.


Projekt obejmować będą wdrożenie opracowanej metody unieszkodliwiania odpadów medycznych.Projekt_odpady_medyczne 97.99 kB
Odpady_medyczne_kody 206.54 kB
Schemat_odpady_medyczne 107.63 kB
WSTECZ DO GÓRY
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Copyright © 2008 ATON-HT S.A. | Sitemap | TAGI: