topmenu topmenu topmenu topmenu
 
Oferta badań
 
Programy badawcze
FAQ


 
Newsletter
DODAJ
 
 

 
Szybki kontakt
WYŚLIJ
 
NASZ ADRES:
ATON-HT S.A.
ul. Na Grobli 6
50-421 Wrocław
tel. + 48 71 70 711 82
 
 
Opony
A. A. A.

1. Wstęp teoretyczny.


Zużyte, wyeksploatowane opony samochodowe stają się coraz większym problemem w naszym kraju. W 2000r. ich liczba sięgała blisko 115tys. ton, w 2005r - 131tys. ton. Gumowy stos rośnie. Pozbycie się starych opon z czystym sumieniem, to znaczy umieszczenie ich na legalnych składowiskach śmieci, kosztuje 50-60zł za tonę. O ile właściciel składowiska zechce je przyjąć. Na ogół czyni to niechętnie ze względu na zagrożenie pożarowe, jakie stwarzają odpady gumowe. Przedsiębiorstwa zajmujące się ich unieszkodliwianiem w spalarniach pobierają za usługę do 300 do 3tys. zł za tonę.
Opony mogą być wydajnym paliwem. Ich wartość energetyczna wynosi 30 MJ/kg dla porównania wartości energetycznej węgla – 25 MJ/kg, ropy naftowej – 38 MJ/kg.
Spalanie opon w cementowniach stosowane jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Niemczech i w Belgii. W Anglii i w Niemczech powstały pierwsze elektrownie, w których paliwem są opony.

 


2. Cel projektu.


Celem projektu jest opracowanie skutecznej i innowacyjnej metody pozyskiwania energii z procesu utylizacji zużytych opon. Całościowa metoda obejmować będzie: utylizację opon poprzez atonizację/zgazowanie materiału, możliwość zagospodarowania strumienia wysokoenergetycznych gazów w silnikach spalinowych, a następnie oczyszczanie gazów w układzie MOS, w celu zapobieganie wtórnego zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

 


3. Zakres wdrożenia projektu.

Wdrożenie obejmować będzie dopracowanie kilkustopniowej metody utylizacji zużytych opon. Określenie kinetyki, sprawności i wydajności procesu. Efektem projektu będzie wykonanie prototypu urządzenia.
Prowadzone będą analizy składu gazów opuszczających i materiału stałego po utylizacji. Badania te będą wykonywały jednostki zewnętrzne posiadające adekwatne certyfikaty.Opony_kody 191.94 kB
Schemat_zużyte_opony 278.32 kB
WSTECZ DO GÓRY
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Copyright © 2008 ATON-HT S.A. | Sitemap | TAGI: